Süteményeskert

Flódni – némi csalással (glutén-, tej- és cukormentes)

Tagadhatatlanul vége a nyárnak. Oda a mezítlábas időknek, a vékony zakók a szekrény aljára kerülnek, és elő kell halásznom valahonnan a vastag harisnyákat, amiket pár hete vettem, de fogalmam sincs, hova tettem őket. Akkor még nem kellettek.

Tegnap, ahogy készült ez a sütemény, nosztalgiáztam kicsit. Hámoztam, reszeltem az almát, és eszembe jutott a békebeli almás pite. Én akkor olyan bizakodó voltam. Annyira hittem. Annyira reményteljes volt minden…

***

Hagyományos flódnihoz nem volt szerencsém korábban. Receptet sem kerestem, rémlett, hogy valami brutál kalóriabomba dióval, mákkal és almával, miközben a rétegek között vékony tészta lapul meg. Állítólag a flódni titka a szilvalekvár. Az ebben nincs. Tészta sincs. Ha már nem itt tartunk, a tetején dióhab üldögél. Akkor ez nem is flódni? Könnyen lehet.

P1210422

Flódni – némi csalással (glutén-, tej- és cukormentes)

Mákos réteg:

15 deka darált mák/mákliszt

2-3 ek. eritrit

1 ek. kókuszzsír/vaj

fél citrom leve

3 M-es tojás

Almás réteg:

1 kg alma

0,5-1 marék mazsola

fahéj, szegfűszeg

ízlés szerint rum

Diós hab:

4 M-es tojás fehérjéje

15 dkg darált dió

kb. 7-10 dkg eritrit (ízlés erint)

Célszerű azzal kezdeni, hogy az almás tölteléket előkészíted. Az almákat meghámozod, lereszeled, fűszerezed, mazsolázod és rumozod, majd egy lábasban odateszed párolni. Néha kevergesd meg, akkor vedd le a tűzről, ha elfőtte a levét.

A mákos réteghez válaszd szét a tojásokat. A fehérjéket verd kemény habbá. A többi hozzávalót – a mákot, a tojássárgáját, az eritritet és a citromlevet – keverd össze, a kókuszzsírt/vajat olvaszd meg, hogy ne maradjon csomós. A habot óvatosan forgasd bele.

Egy tepsit bélelj ki sütőpapírral (az emberiség egyik leghasznosabb találmánya szerintem 😀 ), a mákos masszát egyengesd el kb. 1-1,5 centi vastagon. Erre halmozd az almát, majd irány a sütő. 150 fokon kb. 40 percig süljenek.

A sülés végefelé a tojásfehérjéket az eritrittel verd kemény habbá, amibe forgasd bele a finomra darált diót. Ez koronázza meg az almás réteget. 😉 120 fokon kb. 30-40 percig kell sütni.

P1210435

Tetszett ez a bejegyzés? Gyere velem a facebookra is!

Sütőtökös latte

Nem is emlékszem, mikor és hol (egy Starbucks-nál, de hogy földrajzilag hol, arra nem emlékszem) jött velem szembe először a pumpkin spice latte. Először azt hittem, hogy az angoltudásommal van a gond, hogy valaki valamikor félrevezetett, és a pumpkin nem is sütőtököt jelent, vagy van  valami más szintén kajával kapcsolatos jelentése is. De nem. A pumpkin az sütőtök.

Szóval miután túltettem magam a kezdeti sokkon, hogy sütőtökös tejeskávét árulnak, fintorogtam, fujjogtam, de álmatlan éjszakát azért nem okozott. 😀

Ma viszont rászántam magam, hogy kipróbáljam.

Tanulság: ne legyél előítéletes, attól, hogy valami bizarrul hangzik, még lehet finom. Nagyon finom.

 

Sütőtökös latte

 

18 deka sült sütőtök

2 dl víz

3-4 evőkanál eritrit

1 teáskanál mézeskalács-fűszerkeverék (ennek hiányában: fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér tetszőleges arányú keveréke)

fél rúd vanília kikapart belseje

1 adag eszpresszó

1-2 dl kókusztej

A sütőtököt összeturmixoljuk, majd a vízzel az eritrittel és a fűszerekkel állandó keverés mellett felforraljuk. Össze-vissza csapkod, úgyhogy csak óvatosan. 🙂

Ezután a lefőzött kávéba keverünk kb. 3 evőkanálnyi mennyiséget.

1 dl cocomast 1 dl vízzel hígítottam, kicsit felmelegítettem, és tejhabosítóval habossá varázsoltam. (fogjuk rá, hogy sikerült)

A sütőtökös kávéra (bizarr még mindig 😀 ) öntöttem a habos tejet, szórtam rá egy kis extra fűszert, és kész is. 🙂

P1210416

 

Tetszett ez a bejegyzés? Gyere velem a facebookra is!

Mákos kalács (glutén-, tej-, cukormentes)

Kicsit eltűntem. Nem azért, mert nincsenek ötleteim, vagy mert menet közben ráuntam volna a sütésre. Nyakamon a szakdoga-leadás határideje, közben sikerült összeszednem egy jó adag lelki betegséget. Úgy nem lehet sütni, hogy megállás nélkül a könnyeid törölgeted, és gondolatban mindenhol vagy, csak éppen a konyhában nem. Vagy szívvel-lélekkel tésztát gyúrsz, és krémet keversz, vagy inkább bele se kezdj, mert a végeredmény nem az lesz, mint szeretnéd.

Tegnap este viszont történt egy amúgy jelentéktelennek tűnő apróság, aminek köszönhetően ma reggel úgy ébredtem, mintha kicseréltek volna. A történet csak egy pulóverről szól (hazugság: A pulóverről), amit először nem vettem meg, aztán jól megbántam, viszont másnap már nem volt az üzletben. Utolsó darab volt ráadásul, és hiába indultam el Pulóver-kereső expedícióra, nem találtam egy olyant sem, mint Az. Bosszankodtam, hogy lehetettem ilyen hülye, majd tegnap este valami isteni hang azt súgta, hogy csak vissza kéne menni az üzletbe. Racionálisan nézve nincs esély, mert elvitték, de ki mondta, hogy racionálisan gondolkodom? 😀 Legnagyobb meglepetésemre ott volt. Valaki tényleg megvette, de aztán visszavitték. Véletlen? Szerencse? Tök mindegy. A bölcselet tehát adott: előbb-utóbb minden a helyére kerül, és ami az életedbe való, az ott lesz. Türelem. Ne akard görcsösen.

Szóval most éppen kerek a világ, így nézve a dolgokat, mindennek van értelme. Aki elment, majd visszajön, ha vissza kell jönnie. Ami most még nem sikerült, sikerül, ha nekem van szánva. A szakdogát pedig ha a fene fenét eszik, akkor megírom időben.  A többi pedig majd alakul.

***

Ma egy olyan sütit hoztam, amire a családom azt mondta, hogy ilyet süssek még sokat, mert ez egészen megfelel az átlagos fogyasztó bejglivel szemben támasztott elvárásainak. Bejglinek néz ki, bejgli-puha a tésztája, bejgli ízű. Azt mondták, tartsam meg, karácsonykor is ilyet akarnak.

Hogy hogyan született?

Egyik reggel ez játszódott le:

Konyha. Barbi egyedül van otthon. Futásból jött haza. Éhes. Ezt gondolja:

“Reggelizni kéne. Csinálok rántottát… Bár lehet, hogy palacsintát szívesebben ennék… Ááá, nem. Jó lesz a rántotta. Bár van itthon totu, lekvár… A palacsinta gyorsan kész van… Nem. Legyen inkább kakaós csiga.”

A végeredmény: mákos kalács aka bejgli.

bejgli2

Mákos kalács

Hozzávalók:

15 dkg mandula liszt

10 dkg kókuszliszt + a nyújtáshoz

10 dkg tápiókakeményítő

5 dkg eritrit

2 bolti L-es tojás

5 dkg vaj/kókuszzsír

0,5 kávéskanál útifűmaghéj 4 cl vízben elkeverve

20 dkg darált mák

2 alma

2 dl víz

fél citrom leve

10 dkg porított eritrit

a tetejére 1 tojássárgája, 1 ek kókuszzsír/vaj

A liszteket összekeverjük egy tálban a tojással, az eritrittel és a puha zsiradékkal. Belekeverjük a kocsonyássá váló útifűmaghéjat. Ha morzsalékos lenne, adj hozzá még egy zsírt, ha viszont ragacsosnak ítéled, akkor egy kis kókuszlisztet, mert az felszívja a folyadékot.

A mákot egy lábasba öntjük, belereszeljük az almát, belefacsarjuk a citromot. A vízzel együtt felfőzzük. Ha kihűlt belekeverjük a porrá őrölt eritritet is.

Sütőpapíron kb. 3-4 mm vastagra nyújtjuk a tésztát. Hogy ne ragadjon a sodrófához, én szórtam rá egy kis kókuszlisztet. Egyenletesen eloszlatjuk a mákot, és a sütőpapír segítségével feltekerjük. Szerintem ez a legegyszerűbb módja, mert így tuti nem fog kiszakadni, nem kell átemelni a deszkáról a tepsibe, hanem papírostól mehet egy sütőlemezre, és aztán a sütőbe.

A vajat/kókuszsírt megolvasztjuk, belekeverjük a tojássárgáját, és megkenjük a tetejét.

Előmelegített 150 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütjük.

bejgli

 

Csatlakoztál már a Süteményeskert facebook-oldalához? Itt a remek alkalom!

Bio mangalicavirsli lenmagos bundába bugyolálva

Jó rég volt már recept, pedig tevékenykedtem a konyhában. Vagy a teafőzési szokásaim nem izgalmasak? Megértem. Szerintem sem.
Úgy néz ki, túléltem az őszi náthát,  feltámadtam a zombilétből, túl vagyok az első üzleti partnerem által okozott perpillanat hatalmasnak tűnő csalódáson, készülök életem első olyan konferenciájára, ahova kiállítóként megyek (az exhibicionista, ki-ha-én-nem énem jelentkezett helyettem…), és nagy kínnal-keservvel megfelelő ruhát is találtam, mert ugye egy nő szekrényében sosincs egy gönc sem, amit fel lehetne venni. Szegény mi. 😀

Szóval jövök-megyek, és néha eszem is. Bár szombaton úgy leforráztam a számat, hogy még mindig akad egy-két érzékeny sebes pont, ami miatt kizárólag meghatározott ph-jú, meghatározott textúrájú ételeket tudok enni felszisszenés nélkül (banán és csokitorta 😀 ), de azért próbálkozom mással is. Most például bio mangalicavirslivel lenmagos tésztába bugyolálva. Eléggé bétaváltozat, ti tuti szebben megcsináljátok, de a tészta szerintem rendben van. Az eredeti terv szerint egy vékonyabb csíkot futtattam volna végig a virslin, de a tészta ezt nem hagyta. Szóval úgy puzzle-öztem rá a tésztát. De azért fincsi így is. Frissen különösen.

Bio mangalicavirsli lenmagos tésztába bugyolálva

hozzávalók 10 darabhoz

10 darab bio mangalicavirsli

25 dkg tápiókakeményítő

15 dkg kókuszliszt

15 dkg szezámpehely

2 tk. útifűmaghéj

5 tojás

4 dkg kókuszzsír

kb. 1 dl víz (de annyi, amennyi kell, hogy a tésztát jól össze tudd gyúrni)

1 csipet

1 tojássárgája + lenmag

A liszteket, a keményítőt, a tojást és a sót összekeverjük, és annyi vizet adunk hozzá, hogy jól gyúrható, de nem ragacsos masszát kapjunk. Ha ez megvan, nincs más hátra, mint a virsliket egyesével bevonni a tésztával, majd a tetejüket a tojássárgával megkenni, lenmaggal megszórni, és betenni a sütőbe. Kb. 20 perc alatt 170 fokon meg is sül.

Amire figyelj oda, hogy a tésztát lazán és vastagon tekerd rá a virslire, mert sülés közben nőni fog, és megreped a tészta. Én sajnos így jártam. 🙁

 

P1210147

Tetszett ez a bejegyzés? Gyere velem a facebookra is!

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!